SŁOWNIK POJĘĆ

W dziedzinie medycyny estetycznej występuje wiele specjalistycznych i naukowych określeń. Zapraszam do słownika pojęć, w którym wyjaśniam niektóre z nich.


Adipocyty komórki tłuszczowe- główny budulec tkanki tłuszczowej.


Angiogeneza proces nowotworzenia naczyń krwionośnych w  tkance.


Antyoksydanty (przeciwutleniacze), to grupa związków chemicznych, które same jeśli występują w małych stężeniach wstrzymują lub opóźniają proces utleniania. W dużej mierze są nimi składniki pożywienia, suplementy diety (Wit C, E), mannitol.


Autoimmunologia, czyli autoagresja, to nieprawidłowa reakcja układu obronnego (odpornościowego) organizmu przeciwko komórkom własnego organizmu. Choroby autoimmunologiczne to np.:

  • choroby tkanki łącznej: toczeń rumieniowaty układowy, twardzi nowe układowe zapalenie naczyń, reumatoidalne zapalenie stawów, reaktywne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów,
  • nieswoiste zapalenia jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna;
  • choroby tarczycy: zapalenie tarczycy Hshimoto, choroba Gravesa- Basedova;
  • choroby nadnerczy: choroba Addisona;
  • choroby neurologiczne: miastenia, stwardnienie rozsiane;
  • choroby skóry: bielactwo, łuszczyca, łysienie plackowate;
  • sarkoidoza.

BDDA 1,4- butadienom diglicidyl ethero – substancja sieciująca („spinająca”) łańcuchy kwasu hialruonowego w wypełniaczach tkankowych. W preparatach jego stężenie powinno być bardzo małe: poniżej 1ppm.


Certyfikat CE oznaczenie będące deklaracją producenta, że produkt jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska. Certyfikat CE III dotyczy wyrobów medycznych, które mogą być wstrzyknięte lub wszczepione do organizmu człowieka. Klasa III jest najwyższą klasą oznaczeń i wiąże się z najbardziej restrykcyjnymi zasadami weryfikacji bezpieczeństwa produktu.


Czynniki wzrostu białka działające jak przesyłana informacja między komórkami stymulująca je do wzrostu, podziału lub różnicowania. Znanych jest około 20 takich substancji.

Przykładowe: PDGF (płytko pochodny czynnik wzrostu), TGF-α i β (transformujący czynnik wzrostu), EGF (naskórkowy czynnik wzrostu), FGF (czynnik wzrostu fibroblastów), IGF (insulinowy czynnik wzrostu), PDEGF (płytk pochodny naskórkowy czynnik wzrostu), PDAF (płytkopochodny czynnik wzrostu naczyń), IL-8 (interleukina 8), TNF-α (czynnik martwicy nowotworu), CTGR ( czynnik wzrostu tkanki łącznej), KGF (czynnik wzrostu keratynocytów).


Elastyna białko, które nawet po rozciągnięciu o 100% powraca do pierwotnej długości, stąd ma istotne znaczenie w organach poddawanych dużym naprężeniom, jak naczynia krwionośne czy pęcherzyki płucne. Znaczna ilość elastyny znajduje się również w skórze, zwłaszcza u osób młodych.


Epilacja czasowe lub trwałe pozbawienie skóry owłosienia.


FDA (Food and Drug Administration) Agencja Żywności i Leków – amerykańska instytucja rządowa kontrolująca jakość żywności, leków, suplementów diety, kosmetyków, urządzeń medycznych, urządzeń emitujących promieniowanie, preparatów krwiopochodnych w Stanach Zjednoczonych. Posługuje się rygorystycznymi zasadami dopuszczającymi leki do obrotu wymagając badań klinicznych i rzetelnej informacji o działaniach niepożądanych.  Certyfikaty FDA uznawane są również poza USA jako wyznacznik jakości i potwierdzenie braku negatywnego wpływu na zdrowie.


Fibroblasty komórki tkanki łącznej produkujące składniki istoty międzykomórkowej (kolagen, elastyna, glikozaminoglikany).


Fototypy skóry – wg Fitzpatricka u człowieka można wyróżnić 6 typów skóry, w zależności od zawartej w niej melaniny. Jest to zależne od rasy i narażenia na promieniowanie UV. Klasyfikacja opiera się na reakcji skóry, po raz pierwszy wystawionej na słońce na minimum 30 min. w południe.

TYP I to blada biała skóra, często z piegami, niebieskie jasne oczy, blond/rude włosy. Po ekspozycji na słońce zawsze ulega oparzeniu, trudno się opala;
TYP II to blada skóra, niebieskie lub zielone oczy. Osoba łatwo ulega oparzeniom a trudno się opala.
TYP III to ciemniejsza biała skóra, która opala się po początkowym oparzeniu;
TYP IV to jasna brązowa skóra, która opala się łatwo z minimalnymi oparzeniami;
TYP V to brązowa skóra, która rzadko ulega opażeniom a łatwo i mocno się opala;
TYP VI to ciemnobrązowa/czarna skóra, która nigdy nie ulega oparzeniom i zawsze mocno się opala.


Hirsutyzm nadmierne owłosienie skóry twarzy, tułowia i kończyn u kobiet i ewentualnie u dzieci . Włosy przybierają charakter męski w wyniku nadmiernej produkcji androgenów w organizmie.


Kolagen cząsteczka białka, która jest utworzona przez trzy zwinięte wokół siebie łańcuchy polipeptydów zbudowanych z cegiełek, którymi są aminokwasy. Ma postać sztywnego pręta, który łączy się z innymi cząsteczkami w grupy, tworząc fibryle a następnie włókna kolagenowe.


Komórki maceirzyste „niezaprogramowane komórki”, które mogą dzielić się nieograniczoną ilość razy i różnicować w różne rodzaje komórek. Dzielimy je na zarodkowe (występujące w rozwijającym się zarodku) i dorosłe ( w dorosłym organizmie). Komórki te są jak surowiec - po wstrzyknięciu mogą się dopasować i "załatać dziury" w teoretycznie każdej tkance.


Kwas hialruonowy składnik istoty międzykomórkowej tkanki łącznej, polisacharyd z grupy glikozaminoglikanów. Występuję u wszystkich organizmów i ma taką samą budowę u bakterii jak i u ssaków. W skórze człowieka utrzymuje prawidłowe nawodnienie dzięki zdolności wiązania wody. Codziennie dochodzi do jego rozpadu i tworzenia nowych cząsteczek co znacznie spowalnia z wiekiem.


Laser  urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni na zasadzie emisji wymuszonej. Nazwa pochodzi od tłumaczenia anglojęzycznego : Light Amplification by Stimulatad Emission of Radiation – wzmocnienei śwaitła przez wymuszoną emisję promieniowania. Ośrodek czynny lasera określa jego najważniejsze właściwości (długość fali, moc, możliwość zastosowania) i może być nim gaz, ciecz, ciało stałe lub półprzewodnik.


Laser diodowy jest tzw. laserem półprzewodnikowym ponieważ to półprzewodnik jest obszarem czynnym. Półprzewodnik ma budowę złącza o różnych typach przewodnictwa, który jest pompowany przez prąd elektryczny.


Nadpotliwość choroba gruczołów potowych polegająca na nadmiernym poceniu o postaci uogólnionej lub ograniczonej do niektórych okolic jak pachy, stopy czy dłonie. Jest często związane z osobniczą skłonnością i ma podłoże głównie emocjonalne. Może występować też jako objaw w niektórych chorobach: nadczynność tarczycy, cukrzyca, gruźlica.


Mieszek włosowy składa się z korzenia włosa- części tkwiącej głęboko w skórze oraz części wystającej ponad skórę nie zawierającej żywych komórek- łodygi. Jego wzrost można podzielić na 4 fazy: 1. Faza anagenu czyli wzrostu włosa trwająca 3- 6 lat (80- 85%włosów); 2. Faza Katagenu czyli przejściowa (inwolucja mieszka) trwa 14-21 dni (0.5- 1 % włosów); 3. Faza telogenu czyli spoczynku trwa 2- 4 miesiące (10-20 % włosów); 4. Faza egzogenu czyli uwalniania gdzie nowy włos wypycha kolbę starego włosa.


NASHA stabilizowany kwas hialruonowy pochodzenia niezwierzęcego powstający w procesie fermentacji w hodowlach bakterii Streptococcus equi i wykorzystywany w wypełniaczach zmarszczek. W preparatach zawartość endotoksyn bakteryjnych powinna być zbliżona do zera np. 0.005 EU/mg.


Normy ISO normy ustalane przez pozarządową organizację ISO zrzeszającą wiele krajów świata. Normy dotyczą wszelkich dziedzin naszego życia. Wiele wyrobów medycznych posiada takie normy. Przykładem mogą być próbówki wykorzystywane do zabiegu z osoczem, gdzie odpowiednie normy ISO (ISO 10993-3,4,5,10,11,12) informują  o nietoksyczności produktu dla genów, braku interakcji z krwią, przeprowadzeniu testów na podrażnienia i uczulenia, czy nadwrażliwość.


PDO polidioxanone jest syntetycznym, biodegradowalnym polimerem używanym w medycynie do produkcji resorbowalnych nici chirurgicznych, które ulegją wchłonięciu po 180-240 dniach. Rozkładane są w procesie hydrolizy a następnie produkty rozpadu wydalane z moczem i jako CO2 przez płuca.


Płytka motoryczna połączenie nerwowo-mięśniowe zwane synapsą, dzięki któremu dochodzi do pobudzenia i skurczu mięśnia poprzez przekazanie acetylocholiny. Na tym poziomie działa toksyna blokując ten przekaz.


Polikaprolakton (PCL) biodegradowalny polimer otrzymywany z kaprolaktonu w wyniku polimeryzacji. Dodawany do tworzyw sztucznych celem zwiększenia ich elastyczności i biodegradowalności. W organizmie człowieka ulega stopniowemu rozkładowi w przeciągu 2 lat dlatego stosowany jest do wytwarzania implantów podskórnych i wchłanialnych nici chirurgicznych.


Sieciowanie kwasu hialruonowego to proces prowadzący do powstania połączeń pomiędzy 3-15% jego molekułami.


Stabilizacja kwasu hialruonowego to niewielkie sieciowanie, które łączy 1% jego molekuł.


Sterylność cecha produktu opisująca jego czystość, pozbawienie produktu wszelkich drobnoustrojów zarówno w formie aktywnej jak i ich przetrwalników, wyjałowienie w procesie sterylizacji.


Technologia AOVN (Advanced Oscillating Vertical Needling) opatentowana technologia użyta w Dermapenie oparta na szczególnie dobranych parametrach nakłuwania skóry, które generują odpowiednią ilość tych nakłuwań. Dzięki niezwykle wydajnemu silnikowi możliwe jest uzyskanie aż 1300 nakłuć na sekundę. To wynik nieosiągalny dla żadnego innego urządzenia.


Technologia ICE chłodzi powierzchnię skóry zapobiegając poparzeniom i zapewniając bezbolesną epilację.


Technologia In-Motion polega na powtarzaniu przesuwania aplikatura po obszarze poddawanym zabiegowi, zapewniając jego pełne pokrycie.


Technologia SHR to innowacyjna na świecie metoda depilacji zastrzeżona przez Alma Lasers. Działa na zasadzie stopniowego podgrzewania skóry do temperatury, która skutecznie niszczy mieszki włosowe i hamuje ich ponowny wzrost, zapobiegając jednocześnie uszkodzenie tkanek otaczających mieszki włosowe.


Trombocyty (płytki krwi) komórki krwi, których podstawową rolą jest zaczopowanie pękniętego naczynia i zatrzymanie krwawienia. Agregują w miejscu urazu, uwalniają czynniki wzrostu przez co aktywują komórki do tworzenia nowej zdrowej tkanki.


Włókna elastyczne włókna tkanki łącznej ułożone w sieć, zbudowane z białka elastyny (składającej się głównie z aminokwasów: glicyny i proliny). Wraz z upływem czasu ulegają degeneracji co prowadzi do ogólnej utraty sprężystości skóry i zmiany jej wyglądu.


Włókna kolagenowe element istoty międzykomórkowej tkanki łącznej. Włókna zbudowane z kolagenu- białka o charakterystycznej budowie z dominującymi aminokwasami jak glicyna, prolina i hydroksyprolina. Kolagen typu I to grube włókna, najbardziej rozpowszechnione w organizmie (kości, ścięgna, zębina, cześć zbita skóry). Kolagen typu III buduje nowopowstającą tkankę łączną- gojące rany, skóra embrionalna, warstwa brodawkowa skóry.


Wolne rodniki atomy albo cząstki z niesparowanym elektronem, które ze względu na ten brak poszukują innych cząsteczek, z którymi mogłyby się połączyć - może to być np. białko w organizmie, przez co dochodzi do niszczenia błon komórkowych lub DNA i w konsekwencji powstawania różnych chorób oraz nasilania procesów starzenia.

Wolne rodniki są efektem niedoskonałości procesów zachodzących w naszych komórkach. Do powstawania tych niekorzystnych warunków przyczyniają się: palenie papierosów, silny i długotrwały stres, zanieczyszczone powietrze, spaliny, opalanie i intensywny trening, nadużywanie alkoholu i leków, wędzona i grillowana żywność.