wygładzanie zmarszczek – botoks

 KOREKTA ZMARSZCZEK MIMICZNYCH (BOTOX, AZZALURE)

Wygładzanie zmarszczek przy użyciu toksyny botulinowej typu A to jedna z najskuteczniejszych metod likwidacji zmarszczek mimicznych. Mechanizm działania polega na blokowaniu przez toksynę połączeń mięśniowo-nerwowych przez co uzyskujemy wygładzenie mięśni mimicznych i wygładzenie skóry.

Preparat BOTOX ma rejestrację medyczną na zmarszczki gładzizny czoła (lwia zmarszczka między brwiami) i kurze łapki wokół oczu. Poza wskazaniami wykorzystywany jest również do zmarszczek innych okolic twarzy jak czoło, okolica ust (zmarszczki palacza, opadanie kącika ust, uśmiech dziąsłowy), nos (zaginający się czubek nosa), brody (broda baby Jagi) szyi (zmarszczki poziome i pionowe).


BRUKSIZM i MIGRENA

Toksynę botulinową z powodzeniem wykorzystujemy również w trakcie leczenia bruksizmu i migreny działając na rozluźnienie mięśni.


NADPOTLIWOŚĆ

Preparat sprawdza się również w leczeniu nadpotliwości pach, dłoni i stóp poprzez blokowanie unerwienia stymulującego gruczoły potowe do wydzielania zawartości.


NA CZYM POLEGA ZABIEG

Zabieg z toksyną botulinową polega na wykonaniu kilku iniekcji podskórnych, po których krótko po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych czynności. Zajmuje on 15-30 min i rzadko potrzebne jest wcześniejsze znieczulenie skóry.  Jedyną niewygodnością jest konieczność powstrzymania się od pochylania głowy w dół przez 4 godziny. Pożądany efekt pojawia się po 4-5 dniach a całkowicie po 14 dniach i utrzymuje przez 3-6 miesiące.


MEZOBOTOKS (BABYBOTOX)

Toksynę botulinową można również podać w zabiegu mezoterapii w jeszcze mniejszych dawkach celem wygładzenia drobnej siateczki zmarszczek „pomarszczonej skóry”


ZALECENIA PO ZABIEGOWE

PRZECIWWSKAZANIA

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • zaburzenia w połączeniach nerwowo-mięśniowych: *miastenia gravis* miopatie (pierwotne choroby mięśniowe)
  • terapia aminoglikozydami, d-penicylaminy (stosowane w reumatoidalnym zapaleniu stawów), lekami przeciwmalarycznymi oraz lekami osłabiającymi siłę mięśni
  • zaburzenia krzepnięcia
  • miejscowe infekcje skórne (opryszczka)